ČB foto z dronu

1. června 2018 v 11:32 | Petr Paclt

Vážení příznivci černobílé fotografie,

od mládí se zabývám, krom jiného, stavbou a létáním s RC modely letadel a v poslední době také různých kvadro, hexa a oktocopter. Dalo by se říci, že lítání mě baví stejně jako focení na film. Bylo jen otázkou času kdy tyto mé 2 koníčky spojím a propojím. Vzpoměl jsem si na Našeho velikána Járu Cimrmana, který by (jak doufám) měl ze mě radost a pustil jsem se do díla.
Výsledkem mého snažení je 8-mi vrtulový létající aparát, který uveze filmový Nikon F55 s 50-tkou objektivem Nikkor.
Já vím, říkáte si že s různými fotodrony a selfídrony se dnes roztrhl pytel, ale už jste slyšeli že by nějaký pošetilec poletoval s dronem naloženým zrcadlovkou na čb film ?
Zatím jsem udělal několik pokusných fotek přímo před (vlastně nad) naším domem. Foťák Nikon F55 jsem zvolil proto, že je to nejlehčí filmová zrcadlovka od Nikonu. Jiné objektivy než na Nikon totiž nemám. A hlavně - pořídil jsem na Paladixu rovnou 2 kusy. První za 250 kč a druhý za 3 stovky.
Vypnul jsem automatické ostření a ručně zaostřil na nekonečno a pro jistotu ještě ostřící kroužek zajistil lepící páskou proti náhodnému pootočení. Největší obavy jsem měl z vibrací. Proto první focení bylo v režimu priority času. Zkusil jsem postupně 1/400, 1/200 a 1/100 vt. Delší čas by byl určitě rozmazaný. Foťák je připevněn na jednoosém gimbalu. Modelářským vysílačem ovládám sklon foťáku a spoušť. Pevné ohnisko objektivu v tomto případě není nijak omezující, protože s dronem si od foceného objektu můžu odletět jak daleko nebo blízko chci. Focený obraz snímám bezdrátovou mini kamerkou umístěnou vedle foťáku. Ta zabírá přibližně stejný výřez jako objektiv foťáku. Obraz sleduji na malém 5-ti palcovém monitoru umístěným na modelářském vysílači, případně ve videobrýlých.
Film jsem vyvolal v doma namíchané vývojce D76 (jinou neumím) Usmívající se a s úlevou zjistil, že vibrace kterým je foťák při letu vystaven se na fotkách prakticky neprojeví. Ani fotka s časem 1/100 není mázlá. Problém je ale se zrnitostí filmu FOMAPAN 100 a zřejmě i v použité vývojce. Pro letecké záběry se bude určitě víc hodit nějaký málo citlivý film s jemným zrnem a jemnozrná vývojka. Taky by zřejmě pomohl nějaký šedý filtr k zamezení přepálení světlých míst. Až se dostanu do Prahy, zajdu k Pazderovi pro filtr a naproti ke Škodovi pro film a vývojku. Třeba takovej Rollei RPX-25 a jemnozrnou vývojku ADOX a nebo si radši nechám poradit.Usmívající se Pak budu v pokusech pokračovat. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama